Бъдещето на изучаването на езици

Бъдещето на изучаването на езици

Живеем в ерата на технологиите, които все повече завладяват нашето ежедневие. Колкото и да се стремим да избягаме от тях, те управляват голяма част от живота ни. И това няма изгледи да се промени. Напротив. 

Обучението, поне допреди две години, се провеждаше традиционно – в класните стаи. Въпреки навлизането на технологиите дори и там под формата на мултимедийни продукти и по-интерактивни методи и техники, обучението все още представляваше учител и ученик в класна стая, които си взаимодействат за изучаването на дадена материя. Пандемията промени това и обучението се пренесе във виртуална среда за дълги периоди от време. Това се случи и с обучението по езици. Повечето школи бързо се ориентираха към виртуалната среда, а наличието на различен софтуер за преподаване и изучаване, както и на системи за управление на обучението прави задачата доста лесна.

Началото на виртуализацията е поставено. Какво обаче можем да очакваме в бъдеще?

Изучаването на езици и технологиите

Изкуственият интелект е навсякъде около нас, в нашите телефони, компютри, дори на улицата, докато пресичаме. За да изучавате даден език вече ви трябва единствено достъп до Интернет и до магазина на съответната операционна система. Влизате и на един клик разстояние изтегляте приложение, което да ви помогне да научите език и да започнете да го говорите. Всички тези приложения обаче не са нещо ново. Те просто повтарят модела на изучаване чрез четене, слушане и говорене, който познаваме от класната стая. Но във виртуална среда. 

Имайте предвид обаче, че тези технологии по никакъв начин не заместват реалната интеракция, общуването лице в лице. А за изучаването на езици това е от ключово значение.

Смесени методи

Ето защо бъдещето на изучването на чужди езици може да се крие в смесването на методите – виртуален и традиционен. Можем да изучаваме чужди езици по всяко време, да упражняваме четенето и граматиката си. А на следващия ден или седмица да отидем в класната стая и да обсъдим наученото с учителя, да поговорим с останалите курсисти, да общуваме на практика.

Изучаването на езици и гъвкавостта

Гъвкавостта днес е едно от най-важните качества, които трябва да притежаваме. Светът се мени постоянно и ние трябва да умеем да се нагаждаме към него. Именно гъвкавостта се оказва и едно от най-важните качества за изучаването на чужд език. В бъдеще класните стаи (виртуални или не) трябва да са гъвкави и да се нагаждат към ученика, а не той към тях. Изучаването на език трябва да става във време и с темпо, което е удобно на усвояващия. Какво означава това? Освен скоростта обучаваният ще може да избира и вида учебно съдържание и уменията, които работят най-добре при него. Например ако имате по-силна слухова памет, ще може да наблегнете повече на слушането.

Преводачески софтуер и бъдещето на изучаването на езици

Софтуерът и различните приложения за превод стават все по-добри. Въвеждат се нови езици, а речниковият запас на старите се обогатява ежедневно. Това обаче няма да ни накара да спрем да учим езици и да започнем да използваме някакъв софтуер. Засега не е измислен изкуствен интелект, който да успее да интерпретира тона на гласа, да усети присвиването на очите. И което е по-важно – не може да интерпретира сложни езикови конструкции. Обикновено те са наситени със смисъл, който един човек може да възприеме и разбере, а една машина – не. Както всичко изброено по-горе и това може да бъде инструмент, средство, което помага за изучаването на един език, но не и изцяло да го замести.

Езикът е основно средство за комуникация и още дълго време ще бъде такова. Ето защо ще бъде важно да се изучават чужди езици дори и в бъдеще. Ето защо е важно да общувате на съответния език, за да достигнете нивото на владеене, което искате. Бъдещето ще продължава да бъде в комуникацията.