Да създадем свой речник
Да създадем свой речник
Когато става въпрос за учене на езици, повечето от нас харесват речниците. Те са изключително удобен начин за съхраняване и организиране на думите и изразите, които изучаваме. Вече говорихме за разликата между двуезичния и едноезичния речник. Днес ще говорим за ползите от това да създадем свой собствен речник, който отговаря на нашите нужди и начин на учене.
Подобно упражнение е особено удобно в началото, когато едва започвате да изучавате един език. Ще кажете: „Добре, съгласни сме, но как всъщност ще знаем кое какво означава в началото?“ Няма как. Затова използвайте онлайн речници в Интернет, които ще са ви от полза при създаването на ваш собствен речник. Така получавате незабавно обяснение/превод на думата докато четете даден текст.
Когато четем на чуждия език, срещаме често и непознати думи. Едната стратегия, която ви предлагаме тук е да проверявате всяка непозната дума в речника докато натрупате запас от поне няколко хиляди думи. После преминавате към втората стратегия. Започнете да четете, без да проверявате непознатите думи. Повярвайте, че със всяко следващо четене ще ги срещате отново и отново. А ако не, то тогава не си е струвало да ги научавате на този етап.
И тук идва мястото на създаването на ваш собствен речник.
В 21 век това не е тетрадката, разграфена на две или три полета, в която да вписвате думата и превода ѝ с някакъв пример. Не! Днес имаме онлайн инструменти за това. И по-долу ще ви представим някои възможности, които да използвате.
Word/Excel
Естествено, най-лесният и достъпен за всички нас начин е да използваме вече съществуващите програми на персоналните ни компютри. И в Word, и вExcelможе да направите таблици, в които да записвате нужното. Excel е може би по-подходящ, тъй като в него може да зададете и филтри, имате различни табове, в които да включвате думи от различни тематични области и др.
Мобилни приложения
Съществуват различни приложения, които да използвате, за да изградите свой речник. Можете да избирате между езици, шрифтове, цветове, аудио и др. характеристики, които максимално да персонализират изживяването.
Други приложения ще направят преживяването още по-интересно. В тях може да създавате и флаш карти, за да преговаряте новите думи и изрази. Може да свързвате приложението с текстовете за четене онлайн и да запаметявате новите думи директно в устройството. И много, много други функционалности.
Онлайн инструменти за учене на език
На последно място може да отбележим онлайн приложенията и инструментите за изучаване на език. Обикновено те са организирани под формата на уроци с диалози и упражнения. В тях има вграден речник с непознатите думи и изрази и множество начини да ги учите, преговаряте и прилагате на практика.
Който и начин да изберете, нека той да бъде най-ефективният и ефикасен начин за вас. Използването на речник не бива да ви отнема много време. Все пак днес живеем в забързано общество и нямаме време да създаваме тетрадки речници, както някои от нас са правили преди години. Колкото повече четете, слушате и пишете, толкова по-бързо и ефективно усвоявате езика. А времето, прекарано в ровене в речниците ви откъсва от това.