Двуезичното обучение – същност и практически аспекти

Двуезично обучение е термин с широко значение, обозначаващ образователни учебни програми за учащи с ограничено или почти никакво владеене на чужд език. Тези програми обикновено използват родния език за академични цели, докато обучаемите придобият опитност в другия език. При някои програми родният език се изучава две или три години, след което се прекъсва изучаването му, докато при други учебни програми родният език се използва за неопределено време с цел да се повиши нивото на владеене на двата езика.

Има четири типа образователни програми за двуезично обучение:

  • Преподаване на втори чужд език, разчитайки предимно на родния език на говорещия. Тази теория се основава на поддържане силно чувство за собствената култура и език, което спомага за усвояването на чуждия език и култура;
  • Предоставянето на специален вид обучение, умения по езика и развитие на мултикултурно съзнание;
  • Подход, използващ родния език на обучаемите и културните фактори при обучението по академични предмети;
  • Обучение, извършващо се на родния език на детето, придружен с образование по другия език за неограничен период от време, което създава благоприятна почва за двуезичност и грамотност по двата езика.

Двуезичното образование е доказано като едно от най-силните оръжия, които зареждат и променят начина и структурата на ученето при децата и дори изменят начина, по който функционира човешкият мозък. Някои от основните ползи от провеждането на двуезично образование са:

  1. Повишено когнитивно развитие

Децата, които знаят втори език, се представят по-добре в задачи, които изискват творческо мислене, разпознаване на модели и решаване на проблеми. Младите учащи развиват по-голяма езикова информираност и по-сложно разбиране на родния си език.

  1. По-добри академични постижения

Мозъчната функция на двуезичните ученици се подобрява, тъй като умът е предизвикан да разпознава, намира смисъла и общува на множество езици. Проведено проучване на Томас и Колиър от Университета Джордж Мейсън показва, че студентите, които получават двуезично образование и говорят множество езици, имат по-големи постижения от своите едноезични връстници, особено в математиката, четенето и лексиката.

  1. Подобрена памет

Децата, които учат втори и трети език, имат по-добри спомени и са по-когнитивно креативни от едноезичните говорещи връстници. Изследванията показват, че двуезичните хора обикновено по-добре запомнят имена, указания и предмети от тези, които говорят един език.

Изучаването на чужд език е богатство. Ние от фондация „Център за интернационални образователни проучвания – Теодор” подкрепяме инициативи свързани с чуждоезиково обучение още от най-ранна детска възраст, защото смятаме, че това стои в основата на изграждането на едно съвременно и проспериращо общество.