Думите – съставният елемент на езика

Думите – съставният елемент на езика

При изучаването на който и да било чужд език има един основен градивен елемент – думите. Надали можем да си представим един език без думи. Те съставят изреченията,  с които ние се изразяваме. Без думи няма граматика, няма четене, писане, слушане и говорене. Така че основно умение при изучаването на който и да било чужд език е изграждането на богат речников запас. 

Когато говорим за съвременния език, той постоянно се променя. Динамиката на днешния свят е такава, че езиците си взаимодействат по-често отколкото в миналото, променят се един друг, навлизат нови думи и изрази, набъбват и стават по-глобални. 

Съвременният човек също е динамичен, той се движи повече, пътува и общува много повече отколкото поколенията преди него. Ето защо от голяма важност е да можем бързо и ефективно да изграждаме достатъчно добър речников запас, за да можем лесно да се изразяваме на различни теми, да можем бързо да разбираме, да възприемаме и обработваме информация и да я използваме за наши цели. По-долу ще видим няколко начина, по които можем да направим това.

  • Четенето

Очевидно е, че четенето е в основата на всичко. Дори и да е на родния ни език, ние трябва да четем, за да можем да се изразяваме на различни теми. В противен случай ще имаме ограничен речников запас, с който ще можем най-много да си купим храна от магазина. 

Ако сте се насочили към дадена професия, хубаво е да четете и специализирана литература. Така по-бързо ще усвоите основните термини, които после може да използвате в работата си. Ако пък учите езика без да имате конкретна област наум, четете това, което ви е интересно. Купете си списания за вашето хоби или се абонирайте за подобни сайтове. Така ще натрупате не само думи, свързани с вашето хоби, но и допълнителни, които ще ви помогнат да се изразявате по-добре.

  • Писането

Винаги след четенето идва ред на писането. На това второ стъпало вие може спокойно да упражнявате усвоената вече лексика, да я поставяте в контекст, без да се притеснявате, че ще сбъркате или че ще произнесете нещо неправилно. Това обикновено е доста сериозно препятствие пред умението за устно изразяване. 

Писането помага за всичко – от написването на есе за училище или за кандидатстване за университет или програма за обмен до писането на имейли, писма и доклади, които може да ви потрябват в работата. А ако сте се насочили към рекламната или маркетинг областта, богатият речник и писането ще ви помогнат да пишете страхотни рекламни материали и кампании.

  • Говорене

Естествено, говоренето е най-трудното умение, което хората усвояват. Основната причина е притеснението. Но колкото повече думи усвоявате, толкова по-лесно става да се изразявате. Може да си намерите партньор, с който да упражнявате говоренето и новите думи, които сте научили. Не е задължително този човек да бъде носител на езика, за да не се притеснявате. 

Друг начин е да подготвяте презентации. Това е много по-лесна първа стъпка, защото вие подготвяте изказването си предварително и имате време да го упражнявате. След това, когато застанете пред вашите съученици или колеги, ще се чувствате много по-уверени. 

Днес съществуват множество начини да подобрите и увеличите речниковия си запас. Използвайте гореизброените, разгледайте какво се предлага в Интернет и се опитайте да научавате по няколко нови думи на ден. Използвайте всичко около вас, за да упражнявате новите думи и скоро ще видите резултатите.