За важността от реална комуникация на чужд език
За важността от реална комуникация на чужд език
Живеем в ерата на технологиите, в която всичко е на една ръка разстояние, включително и ученето на каквото и да било. Приложенията за изучаване на езици например са много и най-разнообразни. Те предлагат възможности за упражнения в четене, слушане, граматика, лексика и т.н.
Съществуват обаче сериозни спорове относно ползата от тях. Според някои те са изключително лесен начин за усвояване на нова лексика, за упражняване на четенето и слушането. Същите изследователи обаче твърдят, че когато става въпрос за уменията за писане и говорене, мобилните приложения няма какво да ни предложат.
Повечето изследвания върху хора, използващи приложения се съсредоточават върху учащи, т.е. хора, които така или иначе посещават езиков курс и използват приложението само за допълнителни упражнения.
Предимства и недостатъци
До голяма степен предимствата са ясни – можем да учим когато и където си поискаме с темпото, което нас ни устройва. Повечето такива приложения са безплатни и забавни. Те са цветни, използват анимации, хумор и музика, за да спечелят учениците.
Тук обаче ще поговорим малко повече за недостатъците и на първо място можем да сложим липсата на персонално отношение. Когато учим езика в класна стая, с реален учител, той може да следи нашия напредък, да обръща внимание на нашите проблеми и силни страни и в крайна сметка да персонализира самия обучителен процес. Цялото взаимодействие в учебния процес се губи, когато това се случва през приложение.
Каквото и да говорим, липсата на човешки контакт при изучаването на каквото и да било е трудна, да не говорим, че може да направи изучаването на език невъзможно за някои хора. Учителят е този, който ще ви насърчава, ще ви обяснява, ще ви помогне да усвоите и основните културни аспекти на езика. А това е само част от критичните крайъгълни камъни по пътя към изучаването на чужд език.
Оттук идва и вторият недостатък – липсата на реален опит, т.е. липсата на реално взаимодействие на живо с учител или съученик. Езикът е жива материя, той се говори от хора, а не от предмети. В общуването, в комуникационното въздействие се ражда реалното усвояване на езика. Ако изучаването се случва в изкуствена среда, посредством мобилно приложение, тогава как бихме могли да се справим след това в реална ситуация?
На трето място можем да поставим липсата на балансиран подход. Повечето приложения в днешно време се съсредоточават върху изграждането на речников запас. И само това. Упражненията в граматика са малко и недостатъчни. Няма изграден алгоритъм за усвояване на умения като говорене например. А текстовете за четене и слушане са твърде малко, за да помогнат за усвояването на езика в дълбочина. Да, ще научите много думи, но няма да можете да разбирате дълги текстове, няма да разбирате нюансите на езика. Те се усвояват в реална обстановка, чрез четене и слушане на разнообразни по тема и дължина текстове.
Като цяло технологията може да ни бъде от помощ при изучаването на езици, да ни даде допълнителни упражнения, да ни забавлява. Но реалното обучение, общуването с учител и съученици все още е най-добрият начин за изучаване на чужд език, за потапяне в него.