Нетрадиционни методи за изучаване на чужд език Част-II

В тази статия продължаваме да разглеждаме някои от най-разпространените алтернативни методи за изучаване обучение на чужд език в световен мащаб. В края ще намерите и линк към първа част, в която можете да се запознаете с методите „Обучение в общност или обучение чрез съветване” и „Обучение по мълчалив начин”. В тази част ще ви запознаем с още два от тях – „Учене в тандем” и „Метод на мозъчната атака”.

Учене в тандем (тандем-метод)
Тандем-методът  възниква  в  Германия  в  края  на  ХХ в.  в  хода на немско-френските срещи на младежта. По-късно в рамките на този метод се очертават две основни форми  на работа: индивидуална и колективна, които при желание могат да бъдат  интегрирани  една с друга. Важно при  работа в тандем е планиране на  времето,  така  че  да е удобно  за  двамата  участници,  както  и развитието на социални компетенции: работа  в  екип,  изграждане  на отношение на доверие към партньора в процеса на учене, толерантност,  но и дисциплина, интерес към другия. Обучението в тандем е  насочено към практиката и отговаря на индивидуалните потребности. Според учените Брамертс и Литъл „Ученето на езика в тандем е учене чрез автентична комуникация с един „native speaker“, който служи на партньора си като модел, поправя го и го подкрепя в опитите му за изразяване“. Те определят езиковото обучение в тандем като  автономно учене,  което по принцип не измества систематичното обучение в езиков  курс,  а го съпътства и служи за надстрояване. Брамертс и Литъл му отреждат  подобно  място като на самостоятелната подготовка вкъщи, ученето чрез четене на преса на чужд език, гледане на телевизионни предавания, слушане на радиопрограми, общуване с носителите на езика при пребиваване в чужбина.

Метод на мозъчната атака
Методът на мозъчната атака (Brainstorming) означава временно мозъчно напрежение, предизвикано от неконтролируеми емоции. Той се използва за активизиране и  стимулиране  на  творческото  мислене  на изучаващите чужд език. При този метод се поставя определен проблем и се генерират  идеи за решаването му. За създател  на  този  метод се сочи Алекс Осборн.

Методът има много предимства. Той създава възможност за работа – индивидуално, на малки или по-големи групи (от 4 до 15 души). Етапите са: а) подготовка, б) генериране на идеи, в) систематизиране, г) обсъждане. Учащите формулират идеи, те се записват  на дъската или върху постери и процесът продължава докато се изчерпят всички предложения. Преподавателят има само регистрираща и подпомагаща функция. Важно е да се създаде обстановка на креативност, спокойствие, за да се поощрят учащите,  равнопоставеност на всички – стимулиране на по-плахите и задържане на най-активните. Авторитарност, налагане на лидери, критикуване, оценяване на идеите като  добри, лоши или абсурдни са недопустими. Методът на мозъчната атака се комбинира  с дискусия. Тя има място както при назоваването на проблема, така и при анализирането на ситуацията и при търсене на пътища за намиране на решения. Методът Brainstorming се прилага широко в обучението по немски език при семинари,  в обобщителни уроци при разработка на проекти. Трудностите, свързани с приложението на този метод, се отнасят до ролята на преподавателя. Важно е занятието да не бъде центрирано върху него, да се създаде подходяща атмосфера и да се осигури  достатъчно време.

Линк към първа част от поредицата :
https://theodorefoundation.org/Нетрадиционни-методи-за-изучаване-на/