Прекият път към изучаването на чужд език
Прекият път към изучаването на чужд език
Изучаването на чужд език изисква доста усилия – граматика за усвояване, думи за запаметяване, умения за практикуване… Колкото и да ви харесва езикът, който изучавате, няма начин на моменти да не ви е трудно и да ви се иска да зарежете всичко.
Изучаването на чужд език обаче може да бъде и неефективно. Това, което учим понякога просто не иска да ни влезе в главите. Какво ще кажете ако ви споделя, че има начин да избегнете неефективността в максимална степен и да направите ученето по-лесно? Заинтригувах ли ви? Нека видим.
Съвременният свят е толкова забързан, толкова хаотичен, че понякога имаме чувството, че главите ни ще експлодират. Живеем с постоянното чувство, че времето не ни стига. Всъщност това не е точно така и проблемът е в нас. Не можем да приоритизираме. Ще кажете как, всичко е важно? Не е точно така! Чували ли сте за принципа на Парето? Не?
Правилото 80/20
Принципът на Парето гласи, че приблизително 80% от резултатите идват от 20% от усилията – затова е широко известен и като правилото 80/20. Този принцип е въведен от консултанта по управление Джоузеф М. Джуран и е кръстен на италианския икономист Вилфредо Парето, който през 1896 г. показва, че приблизително 80% от земята в Италия е собственост на 20% от населението.
Принципът на Парето и изучаването на език
Досетихте ли се вече какво означава това за вас? 80% от успеха, който ще постигнете ще се дължи на 20% от усилията, които ще положите. Или другояче казано – 20% от наученото ще ви служи в 80% от случаите.
Повечето от нас, докато изучават чужд език, се впускат в назубрянето на много думи и запаметяването на граматични правила. Нужно ли е това обаче? Да, но не толкова колкото смятате. Важното е да говорите, да общувате, да комуникирате активно и пасивно. Защо да чакате да научите всичко?
Какъвто и речников запас да изградим, факт е, че само малка част от него ще ни влезе в употреба в ежедневието. Това обхваща около 2000-3000 думи. Тези, да ги наречем 20% езиков запас, ще ни послужат в 80% от ситуациите. Затова, концентрирайте се върху най-важните и най-често срещани думи. Същото важи и за граматиката. Колко често ще ви трябва някоя завъртяна граматична конструкция като Минало перфектно продължително в английския например?
Ето и няколко съвета какво да правите:
- Отделяйте по малко време всеки ден, за да си отбележите думите, които най-често използвате на родния си език. После ги напишете на чуждия език и използвайте тях.
- Поставяйте си краткосрочни цели. Няма нищо по-лошо от взирането във финиш линията, без да си гледаме в краката. Поставете си за цел да можете да водите разговор за времето, а не да казвате прогнозата по ББС.
- Започнете с умението, което ви е най-лесно. Няма смисъл да прекарвате много време в нещо, което изисква много усилия и не дава желаните резултати. Ако четенето ви е по-лесно, четете повече в началото. Ако пък обичате да говорите, намерете с кого да комуникирате на чуждия език.
Забавлявайте се
Не е нужно изучаването на чужд език да е потискащо или супер сериозно занимание. Ако нещо ви харесва, правете го. Слушайте музика, четете статии, пишете глупави бележки. И не е нужно тези неща да попадат в нашите ефективни 20%. Емоциите ни са също толкова важни за научаването, колкото и нашите когнитивни способности и усилия.