Развиване на уменията – ГОВОРЕНЕ

Изучаването на чужд език в дълбочина и в контекст разкрива пред погледа ни цял един нов свят. И тук не говорим само за културата и литературата на този език. Не! Говорим за мироглед и светоусещане. За да стигнем обаче до там, трябва да тръгнем оттук. От първата стъпка, първото решение, отговора на първия въпрос. За какво всъщност ми трябва този език? Нека разгледаме няколко възможности и да видим дали можем да ви бъдем от полза.

Общ английски

Най-лесният и бърз отговор на въпроса е – трябва ми английски. Може би още не сте решили за какво, но знаете, че езикът ви трябва. Добре. Избирате си една от многото програми, които съществуват и курсът, който ще ви даде най-добра подготовка според нуждите – лични, професионални или академични. 

Общ английски с Кеймбридж

Един от най-разпространените изпити за определяне ниво на владеене на езика е Cambridge English Exam. Подготовката и явяването на този изпит се предлага от редица институции в България и в чужбина. Посещавайки такъв курс получавате отлична подготовка и развитие на четирите умения – четене, писане, слушане и говорене. За да започнете тази подготовка обаче, трябва да имате определено ниво на общ английски, за да се справите по-лесно със спецификата му. Има много университети, които признават сертификатите на Кеймбридж за прием.

IELTS

Това е широкоразпространен изпит за учене и работа и се приема от почти всички. Подобно на изпита на Университета Кеймбридж, IELTS тества вашите умения в четене и писане, слушане и говорене. Скалата за оценяване варира от 0 до 9, като деветката ви дава оценка на експерт. Явяването на този изпит изисква задължителна предварителна подготовка.

SAT

Този изпит се полага ако искате да учите в САЩ, тъй като е стандартизиран за тяхната образователна система. Неговото предназначение е да измери езиковата и математическата ви грамотност, аналитичните способности и тези за изразяване в писмен вид. Умения, които се смятат за необходими, за да се справите в университетската среда. По подобие на GMAT, има езикова и математическа част. Текстовете може да са свързани с история, естествени или хуманитарни науки. Математическата част включва алгебра и части от висшата математика, както и статистика, моделиране и др. Калкулаторите са разрешени. 

GMAT

Насочили сте се към света на бизнеса? Трябва ви GMAT. В основата на the Graduate Management Admission Test (GMAT) стои измерването на аналитичните ви способности чрез езикова и математическа част. За да се явите на този доста труден изпит, трябва не само да отделите няколко месеца в подготовка, но трябва и да покривате много високо езиково ниво. Преди да се насочите към този изпит, проверете и какви са изискванията на университетите. За някои ще трябва да сте в горната граница на резултатите – между 700-800, а за други – между 500-700. 

Избрахте ли вече най-правилния изпит за вас? Надяваме се да сме ви били от полза. Успех!