Вече учим чужд език и се чувстваме достатъчно уверени, че да го използваме на място. Решили сме да отидем в Англия, Германия, Франция, Китай или друга страна, която говори езика и да го практикуваме. Това е много добре, но… Да не забравяме за скрития език на жестовете, който може да ни изиграе лоша шега независимо колко добре говорим чуждия език.

Комуникация и разговорът

Думите са от съществено значение при провеждане на един разговор, но не бива да забравяме, че по-голямата част от него се води всъщност от жестовете ни. Начинът, по който се движите, стоите и слушате, показва на другите дали това, което говорите отговаря на това, което изпитвате. Когато думите ви съвпадат с езика на тялото ви, хората ви се доверяват, комуникацията е лесна и ясна, има разбирателство. Когато обаче не съвпадат, това предизвиква напрежение, недоверие и объркване. За съжаление, много хора изпращат объркващи невербални сигнали, без дори да го знаят. Следователно, трябва да внимаваме.

Общуването с някой от вашата собствена култура може да бъде достатъчно голямо предизвикателство, но когато говорите с чужденец, предизвикателството е много по-сериозно.

Жестовете за невербална комуникация не се превеждат лесно в различните култури и могат да доведат до някои недоразумения. Докато системите за превод са налични за вербална комуникация, преводачи за невербална комуникация не съществуват.

Невербалната комуникация се състои от изражения на лицето, движения на тялото, поза, жестове, зрителен контакт, докосване, тон и височина на гласа и др.

По-долу ще разгледаме някои от по-често срещаните жестове, които могат да означават различни неща на различните езици.

Често срещани знаци

  • Вдигнат палец

Това сигурно е най-разпознаваемия жест в света. В западния свят той е символ на „Всичко е наред!“ или „Браво! Точно така!“ Но… светът не е само Европа и САЩ. В Близкия изток и някои части на Африка, както и в Южна Америка и Австралия този знак е изключително обиден и дори вулгарен. Така че го избягвайте в тези части на света.

  • Знакът за мир с показалец и среден пръст

Историята на този знак е дълга. Някъде до Втората световна война и малко след нея се е използвал за означаване на победа. По време на мирните движения от 60-те години на 20 век обаче става показателен за мир (особено във връзка с войната във Виетнам). И днес той е универсален. Но не е така навсякъде. Той е обиден в Австралия, във Великобритания и Южна Африка в зависимост от това накъде е обърната дланта ви. Затова ви препоръчваме да не го използвате там.

  • Жестът „Ела тук“

Знаете го. Протягате към някого ръката си и го викате да дойде при вас. На много места обаче жестът се използва за викане на кучета, така че не е подходящ за хора. А на места като Филипините е толкова обиден, че може да виарестуват.

  • Жестът ОК

Свивате палеца и показалеца си, за да покажете на някого, че всичко е наред. Във Франция и Южна Америка обаче е обидно да го използвате, а в Нова Зеландия означава, че сте мързеливи.

  • Щракане с пръсти

Специалистите препоръчват да го използваме само когато искаме да следваме ритъма на музиката. На много места е грубо да щракате с пръсти или пък означава, че карате хората да побързат. А това не е много възпитано.

Това са само няколко примера. Важното е, преди да отидете в която и да било страна да проверите какво можете и какво не можете да правите, да говорите и най-вече да показвате.