Стратегии за изучаване на чужд език – мисленето
Стратегии за изучаване на чужд език – мисленето
Има един повратен момент в изучаването на чуждия език. Това е моментът, когато осъзнавате, че мислите на този език, понякога сънувате на него (да, и това е възможно) и изобщо можете бързо да превключите от родния на чуждия и обратно.
Този момент се постига трудно. Първо преминавате през други – усвоявате граматика и лексика, разбирате чутото и прочетеното, успявате да се изразите в устна реч без проблеми. Но онзи удивителен момент, когато усетите, че мисълта ви безпроблемно тече на чуждия език е крайната ви цел. Това е краят на вашето пътуване в света на изучаването на чуждия език. И началото на ново приключение.
В началото ние обикновено превеждаме това, което искаме да кажем от родния си език на чуждия. И понякога този период продължава дълго време. Това е така, защото ние мислим и чувстваме изключително на родния си език. Да не говорим, че в повечето случаи изучаваме езика през родния си.
Независимо от всичко това обаче можем да използваме няколко стратегии, които да ни помогнат да започнем да „мислим“ на другия език. И първата е…
Да спрем с превода
Първата стъпка към овладяването на езика е да осъзнаем, че ако нещо звучи добре на нашия си език, не е задължително да бъде така и с чуждия. В английски език например структурата на изречението често е по-различна от българската. Не можем да изпускаме определени части на речта, защото изречението ще е най-малкото неправилно. А ако учите немски през английски става още по-интересно.
Грешката – най-добрият ви приятел
Това е друга психологическа преграда, която трябва да преминем. Страхът от грешки е дълбоко вкоренен в хората и това някак ни се струва нормално. Не искаме да се излагаме. Но… При изучаването на чужд език е по-добре да се концентрираме върху говоренето, а не върху грешките, които може би (понякога със сигурност) допускаме. Страхът от грешки ни възпира да говорим, а това ни възпира да станем толкова добри, че да започнем да мислим на чуждия език.
Контекстът е важен
Изучаването на чужд език често става чрез текстове, различни ситуации, като цяло чрез създаване на контекст. И, естествено, в това също има логика. Така много по-лесно запомняме, много по-лесно правим връзки, много по-лесно научаваме. Както се казва на английски – Learning by doing. Много по-лесно ще запомним думата нощ например ако я свържем с думата лека.
Използвайте околната среда
Докато изучавате чужд език е хубаво да давате име на всичко. Отивате на работа и минавате през парка? Кажете изречението на чуждия език, повторете си го няколко пъти. Прибирате се вкъщи и включвате телевизора? Направете същото. Опитвайте се да превръщате всяка случайно пробягала мисъл в изречение на чуждия език.
Направете си дневник
Това е може би най-трудната част – писането на дневник. Ще се зачудите кой ли има време за това днес. Не е нужно да пишете всеки ден, а още по-малко е нужно да пишете дълги текстове. Записвайте си какво ви е хрумнало през деня на чуждия език или какво сте научили/запомнили. Ако вече сте напреднали в езика, защо да не запишете някоя случка от деня, как сте се почувствали, какво сте си мислили. Страхотен начин да практикувате езика и да подпомогнете мисълта си.
Изучаването на чужд език е многопластова задача, която се състои от малки стъпки, от малки камъчета. Използвайте стратегиите по-горе и ще видите как те дават резултат. Успех!