ЧУЖДИЯТ ЕЗИК В БЪЛГАРИЯ

Повече от половината работещи българи 50,5% – не ползват нито един чужд език, показват данни от анализ на Евростат относно самооценката на европейците за ползването на чужди езици сред хората в трудоспособна възраст в ЕС между 25-64 г.

Българите в трудоспособна възраст, които ползват поне един чужд език са около 33%, с два езика боравят около 14% от сънародниците ни, а с три езика – около 3%, сочат данните на европейската статистика.

Най-висок е делът на българите, които не ползват нито един чужд език сред хората у нас с основно или по-ниско образование – 83% от тях. Около 60% от хората със средно образование у нас също не ползват нито един чужд език.

Тази езикова бариера е валидна и за безработните българи – 70% от тях не са учили и/или не ползват чужд език. Подобна е и ситуацията в българските села – 72% от трудоспособните българи там също не ползват нито един чужд език.

За сравнение, 65% от хората в трудоспособна възраст в Европейския съюз знаят поне един чужд език, а в някои страни членки процентът на хората, които владеят чужди езици е особено висок. Например, 97% от анкетираните в Швеция знаят поне един чужд език, както и 96% от гражданите на Литва, Дания и Латвия, 95% от жителите на Люксембург, 92% от гражданите на Финландия и Малта и 91% от естонците.

Имайки предвид развитието на технологиите и глобализацията, работата с езици вече не е лукс, а необходимост. Това е естествено явление – светът става едно цяло, и като резултат от това човекът е длъжен да върви в крак с времето. Фондация „Център за интернационални образователни проучвания – Теодор” има за цел да направи изучаването на чужд език достъпно за повече деца и младежи като по този начин вярваме, че България ще се изкачи в позициите на владеещите чужд език.