STEM обучението в България
Все по-често образованието се ориентира към практиката и изискванията на динамичната технологична среда. STEM е един от подходите, които спомагат за интеграция на теорията в практиката, за да се създаде среда, в която ученикът ще бъде свой собствен учител в областта на науката.
STEM не е нов подход. Той се развива под една или друга форма още през 90-те години на миналия век, но в последните години придобива все по-широка популярност и привлича вниманието на родители и педагози. STEM /Science, Technology, Engineering, Math/ най-общо означава Наука, Технология, Инженерство, Математика. Подходът STEM обаче е много повече от „залепване“ на понятията заедно. Това е философия на образованието, която обхваща преподавателски умения и учебни предмети по начин, който прилича на реалния живот. Като учебна програма STEM е основана на идеята за фокусирано обучение по четирите направления – наука, технология, инженерство, математика – в интердисциплинарен и приложен подход. Вместо да се преподават четирите дисциплини като отделни и дискретни предмети, тя ги интегрира в последователна парадигма на обучение, базирана на реално приложение. Това, което отличава STEM от традиционното образование и наука е смесената учебна среда и демонстрира на учениците как научният метод може да бъде приложен в ежедневието. STEM отчита факта, че непрекъснатия напредък на технологиите променя начина, по който децата учат, свързват се с другите и взаимодействат по между си всеки ден.
Преди дни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев заяви, че в страната ще бъдат открити близо 270 училища със STEM центрове, където се учат природни науки, математика, техника, физика, химия, биология. По тези предмети има най-голямо предизвикателство за повишаване на интереса за учене на днешното поколение ученици. Той посети центърът в СУ „Йоан Екзарх Български“ в гр. Шумен, който се състои от три лаборатории, кореспондиращи с основните STEM направления – „Под повърхността“, „Космосът и ние“ и „Вътрешността на машините“.
Чрез интегриране на дейностите по STEM в учебните области на децата се предоставя възможност за развитие на умения, необходими за адаптация в динамично развиваща се прагматична и технологична среда. Уменията, разработени чрез STEM им осигурява стабилна основа за успех, както в училище, така и в реалния живот.